  • E/TTU/TRB/55MM/ECO
E/TTU/TRB/55MM/ECO interchange LOYAL E/TTU/TRB/55MM/ECO
E/TTU/TRB/55MM/ECO cross reference LOYAL E/TTU/TRB/55MM/ECO
E/TTU/TRB/55MM/ECO Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/TTU/TRB/55MM/ECO
d: 2.87
D: 2.38
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 16 lb
Width: 0883450508377
Size: 2.165 in55 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 2730 rpm
UPC Code: 1.65
Shaft Size Type: 2-9/16 in
Shaft Size 2.165 in55 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight16 lb
UPC Code0883450508377
Type E Open Cover NumberEUDR-55MM
Dimension B 3-3/4 in
Dimension H 6-7/8 in
Dimension H1 5-13/16 in
Dimension H22.88 in
Dimension d1 3-3/4 in
Dimension A 1-7/8 in
Dimension A1 1-7/8 in
Housing Width 2-9/16 in
Dimension L 6-3/4 in
Dimension L1 7 in
Dimension L24.22 in
Dimension Ac 3.7375 in
Dimension d2 4.7 in