- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33017/Y33017
X33017/Y33017 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33017/Y33017 interchange Timken X33017/Y33017 | |
| X33017/Y33017 cross reference Timken X33017/Y33017 | |
| X33017/Y33017 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33017/Y33017 |
| d: | 36 mm1.4173 in |
| D: | 33017 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 157.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 119.89 mm4.72 in |
| Series: | 96.01 mm3.78 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 125.00 mm4.96 in |
| Design Units: | 92.96 mm3.66 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 130.000 mm5.1181 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 85 mm3.3465 in |
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2


X33017/Y33017 PDF download