  • E/TTU/TRB/90MM/ECC
E/TTU/TRB/90MM/ECC interchange LOYAL E/TTU/TRB/90MM/ECC
E/TTU/TRB/90MM/ECC cross reference LOYAL E/TTU/TRB/90MM/ECC
E/TTU/TRB/90MM/ECC Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/TTU/TRB/90MM/ECC
d: 2.07
D: 1.71
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 42 lb
Width: 0883450505215
Size: 3.543 in90 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 1640 rpm
UPC Code: 1.19
Shaft Size Type: 3-1/2 in
Shaft Size 3.543 in90 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight42 lb
UPC Code0883450505215
Type E Closed Cover NumberEUC-H
Dimension B 5 in
Dimension H 9-5/8 in
Dimension H1 8-5/16 in
Dimension H24.05 in
Dimension d1 5-17/32 in
Dimension A 2-1/2 in
Dimension A1 2-1/2 in
Housing Width 3-1/2 in
Dimension L 9-1/2 in
Dimension L1 9 in
Dimension L24.46 in
Dimension Ac 4.7 in
Dimension d2 6.7 in