  • E/TTU/TRB/50MM/ECO/ECC
E/TTU/TRB/50MM/ECO/ECC interchange LOYAL E/TTU/TRB/50MM/ECO/ECC
E/TTU/TRB/50MM/ECO/ECC cross reference LOYAL E/TTU/TRB/50MM/ECO/ECC
E/TTU/TRB/50MM/ECO/ECC Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/TTU/TRB/50MM/ECO/ECC
d: 3.18
D: 2.64
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 14 lb
Width: 0883450506311
Size: 1.969 in50 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 3050 rpm
UPC Code: 1.83
Shaft Size Type: 2-9/16 in
Shaft Size 1.969 in50 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight14 lb
UPC Code0883450506311
Type E Open Cover NumberEUDR-50MM
Type E Closed Cover NumberEUC-D
Dimension B 3-1/2 in
Dimension H 6-3/8 in
Dimension H1 5-3/16 in
Dimension H22.39 in
Dimension d1 3-7/16 in
Dimension A 1-3/4 in
Dimension A1 1-3/4 in
Housing Width 2-9/16 in
Dimension L 6-1/2 in
Dimension L1 6 in
Dimension L23.4 in
Dimension Ac 4.6265 in
Dimension d2 4.196 in