Spherical Roller Bearing Metric and Inch Accessories
- Metric Locknut
- HM31/530
HM31/530 Bearing | Metric Locknut
| HM31/530 interchange schaeffler | timken HM31/530 | |
| HM31/530 cross reference schaeffler | timken HM31/530 | |
| HM31/530 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HM31/530 |
| d: | 74.30 Kg |
| D: | Tr530x6 |
| B: | 23 mm |
| r(min): | 40 mm |
| r1(min): | 610 mm |
| Width: | 670 mm |
| Size: | 80 mm |
| Weight: | M16 |
| Bearing Number: | MS 31/530 |
| Housing Construction: | 575 mm |
| Shaft Size Type: | 30 mm |
Weight: 75 mm
Bearing Number: 56.00 Kg
Housing Construction: Tr630x6
UPC Code: 20 mm
Shaft Size Type: 45 mm
Full Timken Part Number: 690 mm
Weight: 90 mm
Bearing Number: 118.00 Kg
Housing Construction: Tr850x7
UPC Code: 25 mm
Shaft Size Type: 60 mm
Full Timken Part Number: 925 mm
Weight: 36 mm
Bearing Number: 8.55 Kg
Housing Construction: Tr260x4
UPC Code: 12 mm
Shaft Size Type: 24 mm
Full Timken Part Number: 300 mm
Weight: 35 mm
Bearing Number: 14.2 Kg
Housing Construction: Tr365x5
UPC Code: 13 mm
Shaft Size Type: 28 mm
Full Timken Part Number: 404 mm


HM31/530 PDF download
