- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- KJF9549/KJF9510
KJF9549/KJF9510 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| KJF9549/KJF9510 interchange LOYAL KJF9549/KJF9510 | |
| KJF9549/KJF9510 cross reference LOYAL KJF9549/KJF9510 | |
| KJF9549/KJF9510 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KJF9549/KJF9510 |
| d: | 46.000 mm1.8110 in |
| D: | JF9500 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 209.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 145.03 mm5.71 in |
| Series: | 111 mm4.37 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 154.43 mm6.08 in |
| Design Units: | 105.41 mm4.15 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 160.000 mm6.2992 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 95 mm3.7402 in |
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 388.1 mm15.28 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32056X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1981.1
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1


KJF9549/KJF9510 PDF download