- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32052X/Y32052X
X32052X/Y32052X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32052X/Y32052X interchange LOYAL X32052X/Y32052X | |
| X32052X/Y32052X cross reference LOYAL X32052X/Y32052X | |
| X32052X/Y32052X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32052X/Y32052X |
| d: | 87 mm3.4252 in |
| D: | 32052X |
| B: | 4 mm0.16 in |
| r(min): | 5 mm0.2 in |
| r1(min): | 1752.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 367 mm14.45 in |
| Series: | 293 mm11.54 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 382.5 mm15.06 in |
| Design Units: | 284 mm11.18 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 400 mm15.748 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 260 mm10.2362 in |
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 388.1 mm15.28 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32056X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1981.1
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1


X32052X/Y32052X PDF download