- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32240/Y32240
X32240/Y32240 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32240/Y32240 interchange LOYAL X32240/Y32240 | |
| X32240/Y32240 cross reference LOYAL X32240/Y32240 | |
| X32240/Y32240 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32240/Y32240 |
| d: | 104 mm4.0945 in |
| D: | 32240 |
| B: | 4 mm0.16 in |
| r(min): | 5 mm0.197 in |
| r1(min): | 1227.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 326 mm12.83 in |
| Series: | 240 mm9.45 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 340 mm13.39 in |
| Design Units: | 229 mm9.21 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 360 mm14.1732 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 200 mm7.874 in |
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285


X32240/Y32240 PDF download