- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32228M/Y32228M
X32228M/Y32228M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32228M/Y32228M interchange LOYAL X32228M/Y32228M | |
| X32228M/Y32228M cross reference LOYAL X32228M/Y32228M | |
| X32228M/Y32228M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32228M/Y32228M |
| d: | 71.75 mm2.8248 in |
| D: | 32228 |
| B: | 3 mm0.12 in |
| r(min): | 4 mm0.157 in |
| r1(min): | 492.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 223 mm8.78 in |
| Series: | 171 mm6.73 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 238.5 mm9.39 in |
| Design Units: | 159 mm6.26 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 250 mm9.8425 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 140 mm5.5118 in |
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6


X32228M/Y32228M PDF download