- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30312M/Y30312M
X30312M/Y30312M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30312M/Y30312M interchange Timken X30312M/Y30312M | |
| X30312M/Y30312M cross reference Timken X30312M/Y30312M | |
| X30312M/Y30312M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30312M/Y30312M |
| d: | 33.500 mm1.3189 in |
| D: | 30312M |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 75.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 116.08 mm4.57 in |
| Series: | 73.91 mm2.91 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 121.90 mm4.80 in |
| Design Units: | 69.09 mm2.72 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 130.000 mm5.1181 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 60.000 mm2.3622 in |
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5


X30312M/Y30312M PDF download