- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32948M/Y32948M
X32948M/Y32948M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32948M/Y32948M interchange LOYAL X32948M/Y32948M | |
| X32948M/Y32948M cross reference LOYAL X32948M/Y32948M | |
| X32948M/Y32948M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | 567.00 USD/ |
| Model Number: | X32948M/Y32948M |
| d: | 51 mm2.0079 in |
| D: | 32948 |
| B: | 2.5 mm0.1 in |
| r(min): | 3 mm0.12 in |
| r1(min): | 1020.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 300 mm11.81 in |
| Series: | 258 mm10.16 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 311.5 mm12.26 in |
| Design Units: | 251 mm9.88 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 320 mm12.5984 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 240 mm9.4488 in |
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4


X32948M/Y32948M PDF download