- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32056XM/Y32056XM
X32056XM/Y32056XM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32056XM/Y32056XM interchange LOYAL X32056XM/Y32056XM | |
| X32056XM/Y32056XM cross reference LOYAL X32056XM/Y32056XM | |
| X32056XM/Y32056XM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32056XM/Y32056XM |
| d: | 87 mm3.4252 in |
| D: | 32056X |
| B: | 4 mm0.16 in |
| r(min): | 5 mm0.2 in |
| r1(min): | 1981.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 388.1 mm15.28 in |
| Series: | 314 mm12.36 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 402 mm15.83 in |
| Design Units: | 302 mm11.89 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 420 mm16.5354 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 280 mm11.0236 in |
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1


X32056XM/Y32056XM PDF download