- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33205/Y33205
X33205/Y33205 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33205/Y33205 interchange Timken X33205/Y33205 | |
| X33205/Y33205 cross reference Timken X33205/Y33205 | |
| X33205/Y33205 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33205/Y33205 |
| d: | 22.000 mm0.8661 in |
| D: | 33205 |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 13.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 44.45 mm1.75 in |
| Series: | 34.04 mm1.34 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 49.53 mm1.95 in |
| Design Units: | 30.48 mm1.2 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 52.000 mm2.0472 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 25.000 mm0.9843 in |
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3


X33205/Y33205 PDF download