- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32938M/Y32938M
X32938M/Y32938M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32938M/Y32938M interchange LOYAL X32938M/Y32938M | |
| X32938M/Y32938M cross reference LOYAL X32938M/Y32938M | |
| X32938M/Y32938M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32938M/Y32938M |
| d: | 45 mm1.7717 in |
| D: | 32938 |
| B: | 2 mm0.08 in |
| r(min): | 2.5 mm0.1 in |
| r1(min): | 695.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 242.1 mm9.53 in |
| Series: | 205 mm8.07 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 251 mm9.88 in |
| Design Units: | 201 mm7.91 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 260 mm10.2362 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 190 mm7.4803 in |
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105


X32938M/Y32938M PDF download