- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33122M/Y33122M
X33122M/Y33122M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33122M/Y33122M interchange LOYAL X33122M/Y33122M | |
| X33122M/Y33122M cross reference LOYAL X33122M/Y33122M | |
| X33122M/Y33122M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33122M/Y33122M |
| d: | 56 mm2.2047 in |
| D: | 33122 |
| B: | 2 mm0.08 in |
| r(min): | 2.5 mm0.1 in |
| r1(min): | 285 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 162 mm6.38 in |
| Series: | 130 mm5.12 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 173.5 mm6.83 in |
| Design Units: | 121 mm4.76 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 180 mm7.0866 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 110 mm4.3307 in |
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5


X33122M/Y33122M PDF download