- Loyal
- RNA 6916
RNA 6916 Bearing | Loyal
| RNA 6916 interchange JNS RNA 6916 | |
| RNA 6916 cross reference JNS RNA 6916 | |
| RNA 6916 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA 6916 |
| D | 110 mm |
| C | 54 mm |
| Fw | 90 mm |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 1,01 Kg |
| Da max. | 105 mm |
| Size (mm) | 90x110x54 |
| Width (mm) | 54 |
| Bearing number | RNA 6916 |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 143,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 350,1 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



RNA 6916 PDF download