- Loyal
- 6308/HR11QN
6308/HR11QN Bearing | Loyal
| 6308/HR11QN interchange SKF 6308/HR11QN | |
| 6308/HR11QN cross reference SKF 6308/HR11QN | |
| 6308/HR11QN Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6308/HR11QN |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| d1 | 56,1 mm |
| D1 | 73,75 mm |
| Weight | 0,208 Kg |
| r1 min. | 1,9 mm |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | 6308/HR11QN |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,52 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



6308/HR11QN PDF download