- Loyal
- 7221C
7221C Bearing | Loyal
| 7221C interchange KOYO 7221C | |
| 7221C cross reference KOYO 7221C | |
| 7221C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7221C |
| D | 190 mm |
| d | 105 mm |
| B | 36 mm |
| C | 36 mm |
| a | 38.0 mm |
| Weight | 3.95 Kg |
| r min. | 2.1 mm |
| Da max. | 178 mm |
| ra max. | 2 mm |
| r1 min. | 1.1 mm |
| da min. | 117 mm |
| Size (mm) | 105x190x36 |
| Width (mm) | 36 |
| Bearing number | 7221C |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 105 |
| Outer Diameter (mm) | 190 |
| (Oil) Lubrication Speed | 7200 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 5400 r/min |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



7221C PDF download