- Loyal
- 6212NR
6212NR Bearing | Loyal
| 6212NR interchange NTN-SNR 6212NR | |
| 6212NR cross reference NTN-SNR 6212NR | |
| 6212NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6212NR |
| D | 110,000 mm |
| d | 60,000 mm |
| B | 22,000 mm |
| C | 22,000 mm |
| Size (mm) | 60x110x22 |
| Width (mm) | 22,000 |
| Bearing number | 6212NR |
| Bore Diameter (mm) | 60,000 |
| Outer Diameter (mm) | 110,000 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



6212NR PDF download