  • 6005/2RS/C3
6005/2RS/C3 Bearing | Deep Groove Ball Bearings (6000, 6200, 6300, 6400)
6005/2RS/C3 interchange LOYAL 6005/2RS/C3
6005/2RS/C3 cross reference LOYAL 6005/2RS/C3
6005/2RS/C3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 6005/2RS/C3
d: 0.080 Kg
D: 0.600 mm
B: 12.000 mm
r(min): 47.000 mm
r1(min): 21000 rpm
Width: 14000 rpm
Size: Contact Seals
Weight: 10.1 kN
Radius Rs min: C3
Outside Ring Width B: 5.8 kN
Outside Diameter D: 25 mm
Features: Standard DGBB
6330
Weight: Open
Radius Rs min: 22.000 Kg
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 65.000 mm
Features: 320.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 4000 rpm
6232
Weight: Open
Radius Rs min: 11.70 Kg
Outside Ring Width B: 3.000 mm
Outside Diameter D: 48.000 mm
Features: 290.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 4200 rpm
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 55.000 mm
Features: 340.000 mm
6236/C3
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 52.000 mm
Features: 320.000 mm