- QVTU19V080S
QVTU19V080S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Single V-Lock Take-Up Block
| QVTU19V080S interchange timken QVTU19V080S | |
| QVTU19V080S cross reference timken QVTU19V080S | |
| QVTU19V080S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVTU19V080S |
| d: | 4.29 |
| D: | 2.88 |
| B: | 44 lb20.00 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 80 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.110 mm0.0043 in |
| Bearing Number: | 0.140 mm0.0055 in |
| Housing Construction: | 2200 rpm |
| UPC Code: | 1300 rpm |
| Shaft Size Type: | 1000 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22219 |
| Shaft Size | 80 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 44 lb20.00 Kg |
| Housing Construction | Take-Up |
| Dimension A | 3.63 in92.2 mm |
| Dimension C | 1.00 in25.4 mm |
| Dimension D | 7.63 in193.8 mm |
| Dimension E | 6.81 in173.0 mm |
| Dimension F | 1.81 in46.0 mm |
| Dimension G | 1.88 in47.8 mm |
| Dimension J | 4.88 in124.0 mm |
| Dimension L | 10.12 in257.0 mm |
| Dimension N | 3.92 in99.6 mm |
| Dimension P | 6.25 in158.8 mm |
| Dimension RV | 0.02 in0.5 mm |
| Dimension S | 1.810 in46.00 mm |
| Dimension TV | 3.90 in99.1 mm |
| C0 - Static Load | 99000 lb441 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 86600 lb385 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.88 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.29 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1300 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1300 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 950 rpm |
| Float | 0.08 in2.03 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0043 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0055 |
| Pre Install Clearance Min | 0.110 mm0.0043 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.140 mm0.0055 in |