  • E/TU/TRB/40MM/ECO
E/TU/TRB/40MM/ECO Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Take Up: Wide Slot Bearing
E/TU/TRB/40MM/ECO interchange LOYAL E/TU/TRB/40MM/ECO
E/TU/TRB/40MM/ECO cross reference LOYAL E/TU/TRB/40MM/ECO
E/TU/TRB/40MM/ECO Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/TU/TRB/40MM/ECO
d: 2.37
D: 1.96
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 10 lb
Width: 0883450508636
Size: 1.575 in40 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 3320 rpm
UPC Code: 1.36
Shaft Size Type: 6400 lb
Shaft Size 1.575 in40 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight10 lb
UPC Code0883450508636
Type E Open Cover NumberEUDR-40MM
Dimension B 3-3/8 in
Dimension L 6 in
Dimension A1 11/16 in
Dimension L3 3-1/4 in
Dimension L1 3-13/16 in
Dimension N 1-1/8 in
Dimension N1 3/4 in
Dimension H2 3-5/16 in
Dimension N2 1-15/16 in
Dimension d1 3-3/16 in
Dimension H1 4 in
Dimension H 4-3/4 in
Dimension A2 2-5/16 in
Dimension Ac 3.3945 in
Dimension d2 3.95 in