  • QVTU19V090S
QVTU19V090S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Single V-Lock Take-Up Block
QVTU19V090S interchange timken QVTU19V090S
QVTU19V090S cross reference timken QVTU19V090S
QVTU19V090S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVTU19V090S
d: 4.29
D: 2.88
B: 44 lb20.00 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 90 mm
Size: Metric
Weight: 0.110 mm0.0043 in
Bearing Number: 0.140 mm0.0055 in
Housing Construction: 2200 rpm
UPC Code: 1300 rpm
Shaft Size Type: 1000 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22219
Shaft Size  90 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight44 lb20.00 Kg
Housing ConstructionTake-Up
Dimension A3.63 in92.2 mm
Dimension C1.00 in25.4 mm
Dimension D7.63 in193.8 mm
Dimension E6.81 in173.0 mm
Dimension F1.81 in46.0 mm
Dimension G1.88 in47.8 mm
Dimension J4.88 in124.0 mm
Dimension L10.12 in257.0 mm
Dimension N3.92 in99.6 mm
Dimension P6.25 in158.8 mm
Dimension RV0.02 in0.5 mm
Dimension S1.810 in46.00 mm
Dimension TV3.90 in99.1 mm
C0 - Static Load99000 lb441 kN
C - Dynamic Load (Basic)86600 lb385 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.88
Y2 - Geometry Factor4.29
Oil Lubrication - M/N Seal1300 rpm
Oil Lubrication - T Seal2200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1300 rpm
Grease Lubrication - T Seal1800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal950 rpm
Float0.08 in2.03 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0043
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0055
Pre Install Clearance Min0.110 mm0.0043 in
Pre Install Clearance Max0.140 mm0.0055 in