- QMPX18J090S
| QMPX18J090S interchange timken QMPX18J090S | |
| QMPX18J090S cross reference timken QMPX18J090S | |
| QMPX18J090S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMPX18J090S |
| d: | 4.31 |
| D: | 2.90 |
| B: | 49.0 lb22.2 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 90 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0024 in0.060 mm |
| Bearing Number: | 0.0039 in0.100 mm |
| Housing Construction: | 2400 rpm |
| UPC Code: | 1400 rpm |
| Shaft Size Type: | 1000 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22218 |
| Shaft Size | 90 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 49.0 lb22.2 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 4.00 in101.6 mm |
| Dimension B | 7.92 in201.2 mm |
| Dimension C | 4.76 in120.9 mm |
| Dimension D Max | 12.19 in309.6 mm |
| Dimension D Min | 10.81 in274.6 mm |
| Dimension E | 3.00 in76.2 mm |
| Dimension F | 15.000 in381.00 mm |
| Dimension G | 4.7500 in120.70 mm |
| Dimension H | 1.50 in38.1 mm |
| Dimension K | 1.44 in36.6 mm |
| Dimension L | 4.96 in126.0 mm |
| Dimension M | 2.59 in65.8 mm |
| Dimension R | 0.32 in8.1 mm |
| Dimension S | 4.03 in102.4 mm |
| C0 - Static Load | 87200 lb388 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 79700 lb355 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.90 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.31 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0024 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0039 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0024 in0.060 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0039 in0.100 mm |