Precision Ball Bearings
- High Speed Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300HX, 9100HX)
- 3MMVC9308HX
3MMVC9308HX Bearing | High Speed Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300HX, 9100HX)
| 3MMVC9308HX interchange timken 3MMVC9308HX | |
| 3MMVC9308HX cross reference timken 3MMVC9308HX | |
| 3MMVC9308HX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 3MMVC9308HX |
| d: | 0.60 mm0.024 in |
| D: | 0.60 mm0.024 in |
| B: | 60480 rpm |
| r(min): | 30240 rpm |
| r1(min): | 6.350 mm1/4 in |
| Width: | METRIC |
| Size: | 57.900 mm2.280 in |
| Weight: | 44.600 mm1.760 in |
| Radius Rs min: | 62.00 mm2.4409 in |
| Outside Ring Width B: | 40.00 mm0.4724 in |
| Outside Diameter D: | 25 º |
| Features: | 10097 N2270 lbf |
Weight: 23.200 mm0.920 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 185280 rpm
Features: 92640 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 3.968750 mm5/32 in
Weight: 31.100 mm1.230 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 117800 rpm
Features: 58900 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 5.556250 mm7/32 in
Weight: 31.100 mm1.230 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 106000 rpm
Features: 53000 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 5.556250 mm7/32 in
Weight: 25.500 mm1.000 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 133600 rpm
Features: 66800 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 2.778252 mm0.109380 in


3MMVC9308HX PDF download