  • QAAMC26A130S
QAAMC26A130S interchange timken QAAMC26A130S
QAAMC26A130S cross reference timken QAAMC26A130S
QAAMC26A130S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAMC26A130S
d: 3.90
D: 2.62
B: 40.0 lb18.1 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 130 mm
Size: Metric
Weight: 0.0037 in0.095 mm
Bearing Number: 0.0057 in0.145 mm
Housing Construction: 1500 rpm
UPC Code: 700 rpm
Shaft Size Type: 400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  130 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight40.0 lb18.1 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.780 in19.80 mm
Dimension B1.50 in38.1 mm
Dimension C6.89 in175 mm
Dimension D0.31 in7.9 mm
Dimension F10.438 in265.10 mm
Dimension G5.580 in141.70 mm
Dimension L Exp6.59 in167.4 mm
Dimension L Fix6.51 in165.4 mm
Dimension M3.72 in94.5 mm
Dimension RAA0.93 in23.6 mm
Dimension SAA7.44 in189.0 mm
C0 - Static Load212000 lb945 kN
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.62
Y2 - Geometry Factor3.90
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0037
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0057
Pre Install Clearance Min0.0037 in0.095 mm
Pre Install Clearance Max0.0057 in0.145 mm