  • QMF11J055S
QMF11J055S interchange timken QMF11J055S
QMF11J055S cross reference timken QMF11J055S
QMF11J055S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMF11J055S
d: 4.08
D: 2.74
B: 14 lb6.4 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 55 mm
Size: Metric
Weight: 0.0016 in0.040 mm
Bearing Number: 0.0026 in0.065 mm
Housing Construction: 3800 rpm
UPC Code: 2200 rpm
Shaft Size Type: 1600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22211
Shaft Size  55 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight14 lb6.4 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC6.89 in175.0 mm
Dimension C2.99 in75.9 mm
Dimension D5.130 in130.30 mm
Dimension E4.88 in124.0 mm
Dimension F6.19 in157.2 mm
Dimension H1.00 in25.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension K1.13 in28.7 mm
Dimension L Exp3.34 in84.8 mm
Dimension L Fix3.26 in82.8 mm
Dimension M1.99 in50.5 mm
Dimension N2.630 in66.80 mm
Dimension R0.13 in3.3 mm
Dimension S3.12 in79.2 mm
C0 - Static Load31900 lb142 kN
C - Dynamic Load (Basic)31400 lb140 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.74
Y2 - Geometry Factor4.08
Oil Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Oil Lubrication - T Seal3800 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Grease Lubrication - T Seal3200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1600 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm