- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32252/Y32252
X32252/Y32252 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32252/Y32252 interchange Timken X32252/Y32252 | |
| X32252/Y32252 cross reference Timken X32252/Y32252 | |
| X32252/Y32252 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32252/Y32252 |
| d: | 137 mm5.3937 in |
| D: | 32252 |
| B: | 5 mm0.2 in |
| r(min): | 6 mm0.24 in |
| r1(min): | 2419.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 432 mm17.01 in |
| Series: | 315 mm12.4 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 454.5 mm17.89 in |
| Design Units: | 306 mm12.05 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 480 mm18.8976 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 260 mm10.2362 in |
Series: 801.12 mm31.54 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 108.000 mm4.2520 in
Design Units: L580900
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 7.620 mm0.300 in
D - Cup Outer Diameter: 9816.1
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


X32252/Y32252 PDF download