- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32236/Y32236
X32236/Y32236 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32236/Y32236 interchange LOYAL X32236/Y32236 | |
| X32236/Y32236 cross reference LOYAL X32236/Y32236 | |
| X32236/Y32236 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32236/Y32236 |
| d: | 91 mm3.5827 in |
| D: | 32236 |
| B: | 4 mm0.16 in |
| r(min): | 5 mm0.2 in |
| r1(min): | 988.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 288 mm11.34 in |
| Series: | 220 mm8.66 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 303 mm11.93 in |
| Design Units: | 210 mm8.27 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 320 mm12.5984 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 180 mm7.0866 in |
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4


X32236/Y32236 PDF download