- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30240/Y30240
X30240/Y30240 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30240/Y30240 interchange LOYAL X30240/Y30240 | |
| X30240/Y30240 cross reference LOYAL X30240/Y30240 | |
| X30240/Y30240 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30240/Y30240 |
| d: | 64.000 mm2.5197 in |
| D: | 30240 |
| B: | 0.00 mm0.000 in |
| r(min): | 5.080 mm0.2 in |
| r1(min): | 876.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 331.00 mm13.03 in |
| Series: | 230.89 mm9.09 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 337.06 mm13.27 in |
| Design Units: | 227.08 mm8.94 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 360 mm14.1732 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 200 mm7.874 in |
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3


X30240/Y30240 PDF download