- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X31324XM/Y31324XM
X31324XM/Y31324XM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X31324XM/Y31324XM interchange LOYAL X31324XM/Y31324XM | |
| X31324XM/Y31324XM cross reference LOYAL X31324XM/Y31324XM | |
| X31324XM/Y31324XM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X31324XM/Y31324XM |
| d: | 68 mm2.6772 in |
| D: | 31324X |
| B: | 3 mm0.12 in |
| r(min): | 4 mm0.16 in |
| r1(min): | 303.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 223 mm8.78 in |
| Series: | 172 mm6.77 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 244.1 mm9.61 in |
| Design Units: | 147.1 mm5.79 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 260 mm10.2362 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 120 mm4.7244 in |
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7


X31324XM/Y31324XM PDF download