- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JM231646/JM231613
JM231646/JM231613 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JM231646/JM231613 interchange LOYAL JM231646/JM231613 | |
| JM231646/JM231613 cross reference LOYAL JM231646/JM231613 | |
| JM231646/JM231613 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JM231646/JM231613 |
| d: | 47.000 mm1.8504 in |
| D: | M231600 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 3.560 mm0.14 in |
| r1(min): | 486.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 208.03 mm8.19 in |
| Series: | 166.88 mm6.57 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 214.10 mm8.43 in |
| Design Units: | 161.04 mm6.34 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 225 mm8.8583 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6


JM231646/JM231613 PDF download