- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32024XM/Y32024XM
X32024XM/Y32024XM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32024XM/Y32024XM interchange Timken X32024XM/Y32024XM | |
| X32024XM/Y32024XM cross reference Timken X32024XM/Y32024XM | |
| X32024XM/Y32024XM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32024XM/Y32024XM |
| d: | 38.000 mm1.4961 in |
| D: | 32024XM |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 255.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 165.10 mm6.50 in |
| Series: | 134.11 mm5.28 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 174.00 mm6.86 in |
| Design Units: | 130.05 mm5.12 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 180 mm7.0866 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 120 mm4.7244 in |
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6


X32024XM/Y32024XM PDF download