- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33022M/Y33022M
X33022M/Y33022M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33022M/Y33022M interchange LOYAL X33022M/Y33022M | |
| X33022M/Y33022M cross reference LOYAL X33022M/Y33022M | |
| X33022M/Y33022M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33022M/Y33022M |
| d: | 47.000 mm1.8504 in |
| D: | 33022M |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 299.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 155.96 mm6.14 in |
| Series: | 121.92 mm4.8 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 163.10 mm6.46 in |
| Design Units: | 118.11 mm4.65 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 170 mm6.6929 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 110 mm4.3307 in |
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2


X33022M/Y33022M PDF download