- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X31322M/Y31322M
X31322M/Y31322M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X31322M/Y31322M interchange LOYAL X31322M/Y31322M | |
| X31322M/Y31322M cross reference LOYAL X31322M/Y31322M | |
| X31322M/Y31322M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X31322M/Y31322M |
| d: | 63 mm2.4803 in |
| D: | 31322M |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 4.060 mm0.16 in |
| r1(min): | 250.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 205.99 mm8.11 in |
| Series: | 150.88 mm5.94 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 225.04 mm8.86 in |
| Design Units: | 135.89 mm5.35 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 240 mm9.4488 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 110 mm4.3307 in |
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5


X31322M/Y31322M PDF download