- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33021M/Y33021M
X33021M/Y33021M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33021M/Y33021M interchange Timken X33021M/Y33021M | |
| X33021M/Y33021M cross reference Timken X33021M/Y33021M | |
| X33021M/Y33021M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33021M/Y33021M |
| d: | 43.000 mm1.6929 in |
| D: | 33021M |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 236.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 147.07 mm5.79 in |
| Series: | 118.11 mm4.65 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 153.16 mm6.03 in |
| Design Units: | 113.03 mm4.45 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 160.000 mm6.2992 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 105.000 mm4.1339 in |
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9


X33021M/Y33021M PDF download