- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JP10049A/JP10010A
JP10049A/JP10010A Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JP10049A/JP10010A interchange Timken JP10049A/JP10010A | |
| JP10049A/JP10010A cross reference Timken JP10049A/JP10010A | |
| JP10049A/JP10010A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JP10049A/JP10010A |
| d: | 24.000 mm0.9449 in |
| D: | JP10000 |
| B: | 0.76 mm0.03 in |
| r(min): | 5.080 mm0.2 in |
| r1(min): | 104 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 135.89 mm5.35 in |
| Series: | 116.08 mm4.57 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 140 mm5.55 in |
| Design Units: | 105.92 mm4.17 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 145.000 mm5.7087 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 100 mm3.937 in |
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3


JP10049A/JP10010A PDF download