- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X31328X/Y31328X
X31328X/Y31328X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X31328X/Y31328X interchange LOYAL X31328X/Y31328X | |
| X31328X/Y31328X cross reference LOYAL X31328X/Y31328X | |
| X31328X/Y31328X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X31328X/Y31328X |
| d: | 77 mm3.0315 in |
| D: | 31328X |
| B: | 4 mm0.16 in |
| r(min): | 5 mm0.2 in |
| r1(min): | 424.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 257 mm10.12 in |
| Series: | 199 mm7.83 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 280.4 mm11.04 in |
| Design Units: | 171 mm6.73 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 300 mm11.811 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 140 mm5.5118 in |
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3


X31328X/Y31328X PDF download