- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JHM720249/JHM720210P
JHM720249/JHM720210P Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JHM720249/JHM720210P interchange LOYAL JHM720249/JHM720210P | |
| JHM720249/JHM720210P cross reference LOYAL JHM720249/JHM720210P | |
| JHM720249/JHM720210P Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JHM720249/JHM720210P |
| d: | 41.000 mm1.6142 in |
| D: | HM720200 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 187.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 143.00 mm5.63 in |
| Series: | 117.09 mm4.61 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 154.43 mm6.08 in |
| Design Units: | 109.22 mm4.3 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 160.000 mm6.2992 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 100 mm3.937 in |
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3


JHM720249/JHM720210P PDF download