- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JP10044/JP10010A
JP10044/JP10010A Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JP10044/JP10010A interchange LOYAL JP10044/JP10010A | |
| JP10044/JP10010A cross reference LOYAL JP10044/JP10010A | |
| JP10044/JP10010A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JP10044/JP10010A |
| d: | 24.000 mm0.9449 in |
| D: | JP10000 |
| B: | 0.76 mm0.03 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 104 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 135.89 mm5.35 in |
| Series: | 107.95 mm4.25 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 140 mm5.55 in |
| Design Units: | 102.11 mm4.02 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 145.000 mm5.7087 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 95 mm3.7402 in |
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5


JP10044/JP10010A PDF download