- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XUA32018X/Y32018X
XUA32018X/Y32018X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XUA32018X/Y32018X interchange Timken XUA32018X/Y32018X | |
| XUA32018X/Y32018X cross reference Timken XUA32018X/Y32018X | |
| XUA32018X/Y32018X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XUA32018X/Y32018X |
| d: | 32.000 mm1.2598 in |
| D: | 32018X |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 0.510 mm0.02 in |
| r1(min): | 128 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 128.02 mm5.04 in |
| Series: | 93.98 mm3.7 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 134.87 mm5.31 in |
| Design Units: | 93.98 mm3.7 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 140.000 mm5.5118 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 84.000 mm3.3071 in |
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1


XUA32018X/Y32018X PDF download