- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33016M/Y33016M
X33016M/Y33016M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33016M/Y33016M interchange LOYAL X33016M/Y33016M | |
| X33016M/Y33016M cross reference LOYAL X33016M/Y33016M | |
| X33016M/Y33016M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33016M/Y33016M |
| d: | 36 mm1.4173 in |
| D: | 33016 |
| B: | 1.5 mm0.06 in |
| r(min): | 1.5 mm0.06 in |
| r1(min): | 139.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 115 mm4.53 in |
| Series: | 90 mm3.54 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 120 mm4.72 in |
| Design Units: | 88 mm3.46 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 125 mm4.9213 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 80 mm3.1496 in |
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5


X33016M/Y33016M PDF download