- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30216/YHA30216
X30216/YHA30216 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30216/YHA30216 interchange Timken X30216/YHA30216 | |
| X30216/YHA30216 cross reference Timken X30216/YHA30216 | |
| X30216/YHA30216 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30216/YHA30216 |
| d: | 31.000 mm1.2205 in |
| D: | 30216 |
| B: | 0.76 mm0.03 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 80.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 133.10 mm5.24 in |
| Series: | 92.96 mm3.66 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 134.87 mm5.31 in |
| Design Units: | 88.90 mm3.5 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 80 mm3.1496 in |
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1


X30216/YHA30216 PDF download