- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XUB/30216/YHA30216
XUB/30216/YHA30216 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XUB/30216/YHA30216 interchange LOYAL XUB/30216/YHA30216 | |
| XUB/30216/YHA30216 cross reference LOYAL XUB/30216/YHA30216 | |
| XUB/30216/YHA30216 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XUB/30216/YHA30216 |
| d: | 32.550 mm1.2815 in |
| D: | 30216 |
| B: | 0.76 mm0.03 in |
| r(min): | 0.510 mm0.02 in |
| r1(min): | 80.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 133.10 mm5.24 in |
| Series: | 89.92 mm3.54 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 134.87 mm5.31 in |
| Design Units: | 89.92 mm3.54 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 80 mm3.1496 in |
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6


XUB/30216/YHA30216 PDF download