- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33215/Y33215
X33215/Y33215 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33215/Y33215 interchange Timken X33215/Y33215 | |
| X33215/Y33215 cross reference Timken X33215/Y33215 | |
| X33215/Y33215 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33215/Y33215 |
| d: | 41.000 mm1.6142 in |
| D: | 33215 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 111.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 117.09 mm4.61 in |
| Series: | 88.90 mm3.5 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 125.00 mm4.96 in |
| Design Units: | 83.06 mm3.27 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 130.000 mm5.1181 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 75.000 mm2.9528 in |
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1


X33215/Y33215 PDF download