- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XA33114M/Y33114M
XA33114M/Y33114M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XA33114M/Y33114M interchange LOYAL XA33114M/Y33114M | |
| XA33114M/Y33114M cross reference LOYAL XA33114M/Y33114M | |
| XA33114M/Y33114M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XA33114M/Y33114M |
| d: | 37.000 mm1.4567 in |
| D: | 33114M |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 99.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 107.95 mm4.25 in |
| Series: | 85.09 mm3.35 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 115.10 mm4.56 in |
| Design Units: | 78.99 mm3.11 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 120.000 mm4.7244 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5


XA33114M/Y33114M PDF download