- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33013P/Y33013
X33013P/Y33013 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33013P/Y33013 interchange LOYAL X33013P/Y33013 | |
| X33013P/Y33013 cross reference LOYAL X33013P/Y33013 | |
| X33013P/Y33013 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33013P/Y33013 |
| d: | 27.000 mm1.0630 in |
| D: | 33013 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 72.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 90.93 mm3.58 in |
| Series: | 73.91 mm2.91 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 97.00 mm3.82 in |
| Design Units: | 70.10 mm2.76 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 100.000 mm3.9370 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 65.000 mm2.5591 in |
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5


X33013P/Y33013 PDF download