- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32311/Y32311
X32311/Y32311 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32311/Y32311 interchange Timken X32311/Y32311 | |
| X32311/Y32311 cross reference Timken X32311/Y32311 | |
| X32311/Y32311 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32311/Y32311 |
| d: | 45.500 mm1.7913 in |
| D: | 32311 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 77.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 104.90 mm4.13 in |
| Series: | 70.1 mm2.76 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 113.00 mm4.45 in |
| Design Units: | 66.04 mm2.6 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 120.000 mm4.7244 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6


X32311/Y32311 PDF download