- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JLM506849/JLM506810
JLM506849/JLM506810 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JLM506849/JLM506810 interchange KOYO | Fersa | FBJ | Timken | NSK JLM506849/JLM506810 | |
| JLM506849/JLM506810 cross reference KOYO | Fersa | FBJ | Timken | NSK JLM506849/JLM506810 | |
| JLM506849/JLM506810 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JLM506849/JLM506810 |
| d: | 23.000 mm0.9055 in |
| D: | LM506800 |
| B: | 0.51 mm0.02 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 45.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 82.04 mm3.23 in |
| Series: | 62.99 mm2.48 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 86.40 mm3.40 in |
| Design Units: | 60.96 mm2.4 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 90.000 mm3.5433 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1


JLM506849/JLM506810 PDF download