- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32310/B/Y32310/B
X32310/B/Y32310/B Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32310/B/Y32310/B interchange LOYAL X32310/B/Y32310/B | |
| X32310/B/Y32310/B cross reference LOYAL X32310/B/Y32310/B | |
| X32310/B/Y32310/B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32310/B/Y32310/B |
| d: | 42.250 mm1.6634 in |
| D: | 32310-B |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 62.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 92.96 mm3.66 in |
| Series: | 71.12 mm2.8 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 103.89 mm4.09 in |
| Design Units: | 59.94 mm2.36 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 110.000 mm4.3307 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 50.000 mm1.9685 in |
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8


X32310/B/Y32310/B PDF download